Drugi spacer z cyklu „Detale architektoniczne Tarnowa” - TARNÓW - Polski Biegun Ciepła

Drugi spacer z cyklu „Detale architektoniczne Tarnowa”

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na drugi spacer z cyklu „Detale architektoniczne Tarnowa”. Odbędzie się on w niedzielę 28 kwietnia. Zbiórka o godz. 12 przed Multimedialnym Centrum Artystycznym przy ul. Wałowej 25. Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. Czas trwania około 2 godzin.

Unikatowa rzeźba nagrobna na Starym Cmentarzu w Tarnowie

Trasa drugiego spaceru z Agnieszką Partridge przebiegnie południową stroną miasta. Zacznie się on od ul. Wałowej i budynku autorstwa Janusza Rypuszyńskiego (nr 10), w którym mieści się Sala Lustrzana. Dalej uczestnicy wycieczki zobaczą między innymi ceramiczny wystrój klatki schodowej kamienicy przy pl. Kazimierza Wielkiego, największą w mieście kutą konstrukcję dachu werandy przy placu Sobieskiego, replikę neonu kina „Marzenie”, a także atlanta i kariatydę z ul. Krakowskiej. Przyjrzą się też maszkaronowi na Wielkich Schodach, zaglądną w miejsce dawnego warsztatu rodziny Kulków i na Stary Cmentarz, by zatrzymać się przy pewnej unikatowej rzeźbie nagrobnej. Spacer zakończy się w rejonie hotelu „Tarnovia”. Wycieczka, podobnie jak pierwsza z tego cyklu, koncentrować się będzie na najciekawszych elementach kamieniarki, sztukaterii, metaloplastyki i ceramiki w krajobrazie miasta.

W przypadku niesprzyjającej pogody, wydarzenie odbędzie się w Multimedialnym Centrum Artystycznym w formie spotkania z pokazem zdjęć.

***

Agnieszka Partridge jest doktorem nauk technicznych Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, publicystką i historyczką sztuki. Członkini stowarzyszeń twórczych: PKN ICOMOS, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Jest autorką kilku książek, m.in.: „Otwórzcie bramy pamięci. Cmentarze wojenne z lat 1914–1918 w Małopolsce” (z fotografikiem Rafałem Korzeniowskim), opracowania historii wsi małopolskiej w wieku XX: „Pleśna, jakiej już nie ma. Historie w fotografiach” i monografii poświęconej ceramice architektonicznej XIX i XX w. „Potęga ornamentu”. Jej kolekcja ceramiki architektonicznej była prezentowana w formie wystawy „Wzory w kwadracie zamknięte – ceramiczne zdobienia wnętrz z przełomu XIX i XX wieku” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie (2021-2022).

Współpracowała z BWA Tarnów przy 19. Festiwalu Sztuki ArtFest 2021, wygłaszając wykład „UFO w starej kamienicy, czyli opowieść całkiem prawdopodobna. Futuryzm w ceramice architektonicznej z XIX i XX wieku”.